האם עדיף לקנות דירה בתמ"א 38?

דירה

האם עדיף לקנות דירה בתמ"א 38?

בשנים האחרונות, ניתן לראות שמחירי הדירות רק עולים והחלום שלנו לרכישת דירה משלנו, רק הולך ומתרחק מאיתנו. יחד עם זאת, שווה בהחלט לא לפסול פרויקטים שיצאו ממש לא מזמן כמו מחיר למשתכן ואם אתם זכאים להשתתפות, מומלץ כן להגיש הצעת מחיר. אבל מה אם נספר לכם שיש עוד אופציה לא פחות טובה ואפילו פופולארית, האם הייתם מעוניינים לדעת עליה? סביר להניח שכן. לאופציה הזאת, שיכולה להיות מתאימה עבור כל אחד, קוראים רכישת דירות בבניין שעוברים תמ"א 38.

מה זה תמ"א 38?

תמ"א הם ראשי התיבות של תכנית מתאר ארצית מס' 38. במילים פשוטות מה הכוונה? ישנם בניינים ישנים שנדרש בהם חיזוק של היסודות המחזיקים אותם. מדוע נדרש החיזוק? בגלל החשש שהם יקרסו כאשר תהיה רעידת אדמה. את אותו החיזוק, השיפוץ של הבניין, הוספת הממ"ד ומרפסות מבצעים יזמים וקבלני בניין. אז מה הקאץ' ומדוע שהם יתנדבו לבצע את עבודות החיזוק והשיפוץ? כי לאחר מכן, הם יוכלו לקבל אישור ולבנות דירות נוספות באותו הבניין שעבר תמ"א 38  ולמכור אותן. אם נסתכל על השורה התחתונה, נראה שכולם מרווחים מהעסקה הזאת – העירייה מקבלת בניינים שהנם בטוחים מפני רעידות אדמה, הדיירים הקיימים של הבניין מקבלים שיפוץ חיצוני ושיפוץ פנימי (הכולל גם הוספת ממ"ד ומרפסות) ובסופו של כל התהליך, כל הדירות בבניין מצליחות להעלות את ערכן (בגלל אותו השיפוץ).

 

מחירי דירות שעברו תמ"א 38

כמו שהוזכר לעיל, גם הקבלנים נהנים מרווחים עצומים בגלל שהבניין עבר תהליך תמ"א 38, גם הדיירים הקיימים שדירותיהם שוות כרגע הרבה יותר וגם מי שרוכש דירות בפרויקטים של תמ"א זכאי למחיר מופחת (כך שגם הוא מרוויח בסופו של דבר). כמובן לא נשכח שרכישת דירה בפרויקט תמ"א היא לא כמו רכישת דירה חדשה לחלוטין. אמנם הדירות בפרויקט תמ"א הן דירות שעברו שיפוץ, מה שכן התשתיות של הבניין הן עדיין ישנות. זאת לעומת דירות בפרויקט חדש, שנבנו על תשתית חדשה. אגב, זאת הסיבה העיקרית שמחירי הדירות בפרויקט תמ"א הם זולים יותר. ההנחה יכולה להתבטא באחוזים בודדים ואף להגיע לעשרות אחוזים. יתרון נוסף, הוא שמקבלים את הדירה מהר יותר כאשר היא שייכת לפרויקט תמ"א.

למה כדאי לשים לב בעסקה של רכישת דירה בפרויקט תמ"א?

חשוב לבדוק בתור דיירים חדשים, כלומר רוכשים דירה בפרויקט תמ"א, שאתם אכן מקבלים את מה שמגיע לכם מהקבלן ומה שסוכם. עליכם לבקש לראות את ההסכמים שנחתמו עם הדיירים הקיימים, לבדוק למה בדיוק התחייב הקבלן ולראות שהוא עומד בהבטחותיו גם כשזה נוגע אליכם (כדיירים חדשים). בנוסף, חשוב לוודא שהקבלן המבצע את הפרויקט הוא קבלן רשום וגם מנוסה כמובן בתחום התמ"א 38.

שורה תחתונה

בדקו היטב את תנאי העסקה ואם צריך התייעצו עם עורך דין בנושא. מדובר על רכישת דירות בקריות או בכל מקום אחר בארץ לכל דבר ואתם בוודאי לא רוצים לסכן את הכסף שלכם. שיהיה בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *