השוואה בין דירות למכירה בצפון למרכז

דירות למכירה בצפון

השוואה בין דירות למכירה בצפון למרכז

כאשר מדברים על דירות למכירה בצפון ובארץ באופן כללי ישנם הרבה משתנים הקובעים את המחירים של הדירות. ראשית ברור לכל שהמחירים הגבוהים ביותר בארץ הם במרכז ובתל אביב בפרט וכך כמו מאין פירמידה המחירים הולכים ופוחתים בעיקרם, כמובן שדירה בכרמל תעלה יותר מדירה  חדרה על אף שמיקומה הגיאוגרפי של חדרה הוא יותר לכיוון המרכז מאשר חיפה, אך ברוב המקרים עיקרון הפירמידה נשאר.

 

מחירי רחובות במקומות שונים

 

למשל אם ניקח את רחוב  בן גוריון ברחבי הארץ נגלה שמחירי הדירות באותו שם של רחוב משתנים בהתאם לעיר בה ממוקם הרחוב. למשל בבאר שבע רחוב בן גוריון שחוצה את האוניברסיטה שגם היא באותו שם וגובל בסורוקה רוב רובו של הרחוב מאוכלס בשוכרי דירות ומחיר ממוצע של דירת שני חדרים עומד על כ-500 אלף שקל בממוצע, במחיר הזה למשל לא תמצאו מחסן בת"א אפילו יש לשער. רק לסבר את האוזן בת"א מחיר דירה באותו רחוב עולה פי 4, אך למשל דירות למכירה בקרית מוצקין רחוב בן גוריון הוא רחוב די מרכזי הגובל בבתי ספר, גנים, מרכזים מסחריים ולכן סביר להניח שדירות שם יהיו יחסית יותר יקרות מבאר שבע, אז הסוד הוא במיקום הגיאוגרפי של העיר ובנוסף גם במיקום של הרחוב בעיר עצמה. משתנים נוספים העשויים להשפיע על מחיר דירה ברחוב מסוים הוא האם יש בקרבה מרכז מסחרי, בתי ספר, גנים כל אלו מעלים את מחיר דירה מסוימת לאין שיעור שהרי כולם רוצים לגור קרוב לאיפה שילדיהם לומדים כדי שלא ייאלצו להסיעם בבוקר לבית ספר ובכך לבזבז זמן יקר, בנוסף אנשים יעדיפו לגור בקרבת מרכז מסחרי מכיוון שכך יותר זמין לקפוץ כאשר צריך משהו לבית, אפילו ללא הרכב.

 

השבחה

 

למשל נניח שאדם יחפש בתים למכירה בהרצליה פיתוח  סביר להניח שמחירם של בתים אלה יהיה יקר יחסית לבת ים, חולון, ראשל"צ, אך גם ישנה האפשרות שאם הבית נמצא באזורים הישנים יותר בהרצליה מחירה לא עד כדי כך גבוה כמו בהרצליה פיתוח. בצפון הארץ המצב טיפה שונה, מכיוון ששנים הממשלה נתנה הטבות לרוכשי דירות בערים שנחשבו אזורי ספר מה שנקרא, למשל נהריה, קרית שמונה, שם עד היום ניתן למצוא דירות במחירים זולים יחסית לשאר חלקי הארץ ואפילו דירות חדשות יחסית ובמיקומים מרכזיים. משתנים נוספים המשפיעים על מחירה של דירה עשויים כמובן להיות, אם הבניין עבר תמ"א 38 המשבחת את ערכו של הנכס, מכיוון שלרוב מוסיפים לבניין מעלית ומרפסות, שני משתנים המעלים לאין ערוך את ערך הדירה ומשביחים אותה. הרעיון העיקרי זה למצוא דירות בבניינים שטרם עברו תהליך השבחה של תמ"א 38 או סתם הוספה של מעלית או מרפסת ולרכוש אותה כאשר הדירה עוד זולה יחסית ובכך להבטיח רווחים עתידים הן מבחינת השכירות והן מבחינת תשואות עתידיות.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *