הפחתת חיובי ארנונה – איך זה עובד?

הפחתת חיובי ארנונה

הפחתת חיובי ארנונה – מיסי ארנונה מוטלים על נכסים אשר נמצאים בשטח שיפוט של הרשויות המקומיות או האזוריות.
המס נגבה על ידי הרשות המוניציפאלית אשר בתחומה נמצא הנכס והיא מחושבת על פי שטח הנכס.

התעריפים נקבעים לפי פרמטרים שונים בהם מיקום הנכס, אזורים וחללים בו, סוגו וכו' – ככל שהנכס נמצא באזור יקר יותר כך שיעור הארנונה גדל כאשר קיים הבדל בין נכסים למגורים וכאלו לשימוש מסחרי כאשר תעריף העסקים נחשב גבוה משמעותית מזה של המגורים. חישוב הארנונה הנו שנתי וניתן לשלמו בפעם אחת, ולרוב, ניתנת הנחה על תשלום בדרך זאת. רבים מעדיפים תשלומים חודשיים או דו-חודשיים הנוחים יותר מבחינת תזרים המזומנים השוטף.

טעויות חישוב ומדידה

חישוב שטח המבנה נעשה על ידי אנשי הרשות המקומית/אזורית או חברה חיצונית ששירותיה נשכרים לצורך כך. לא אחת מתגלות טעויות ואי דיוקים בחישוב השטח אשר עלולים להוביל לתשלום סכומי כסף מנופחים ומיותרים.

מומלץ כי בדיקת החיוב תיעשה אחת לשנה בשל העובדה כי צווי ודיני הארנונה הנם לרוב דינמיים ומשתנים בהתאם לחוקים חדשים שנקבעים. הבדיקה נעשית, בין היתר, על ידי עו"ד המומחים בחישובי מיסוי ארנונה והיטלים – עורכי הדין מקבלים לידם את התביעה לתשלום ומודדים את שטח הבית. התעריפים נקבעים גם על פי סוג השימוש במבנה עצמו ולכן ישנה חשיבות לבדיקת כל הפרמטרים המרכיבים את החשבון, כולל כאמור מיקום הנכס. תביעה נגד הרשות כוללת תיקון הנתונים בהתאם למצב האמתי הקיים, וכן עדכון התשלום הנוכחי, כך ניתן לחסוך כספים רבים לאורך השנים.

פטורים והנחות לתשלום הארנונה

קיימים גם פטורים והנחות על שנותנות הפחתת תשלומי ארנונה שחלקם הנו לזמן קצוב, כך לדוגמה דירה שאיננה בשימוש פטורה ממס לחלוטין למשך חצי שנה. לרוב, מבקשת הרשות אישור מחברת חשמל שלא הייתה צריכת חשמל בתקופה הנידונה, ובנוסף, יש צורך למלא תצהירים מתאימים על ידי עורך דין ולהגישם לרשות.

חשוב להקפיד במקרים שכאלו שהדירה אכן ריקה מחפצים כי עלולה להיות בדיקה לאימות התצהיר. הפטור אינו רטרואקטיבי אלא ניתן מראש לתקופה הנידונה. פטור דומה ניתן גם על דירות למכירה בחיפה בין היתר במהלך שיפוצים אלא שכאן הוא בלתי מוגבל בזמן. נהלי בקשת הפטור דומים לקודמים. פטור נוסף הוא פטור על נכס שאיננו ראוי למגורים. גם כאן יש למלא טפסים ותצהירים להגישם – הפטור הנ"ל אינו מוגבל  בזמן.

הפחתת חיובי ארנונה – סיוע מקצועי של עו"ד

מיסי ארנונה עלולים להיות משמעותיים וכבדים מאוד במיוחד לחנויות, משרדים, עסקים וכו'. לכן, כל פטור או חיסכון בתשלומי הארנונה עבור אלו הינו שווה ערך רב בטווח הקצר והמידי. מומלץ במקרים שכאלו להסתייע בשירותיו של עו"ד המתמחה בנושאי מיסוי מוניציפאלי והפחתת ארנונה לעסקים כדי להתדיין עמו על כל הנדרש אל מול הרשות המקומית. עורך דין בעל ידע וניסיון בתחום ימצא את הדרך הרלוונטית להורדת נטל המס, במידה והמקרה אכן נכון ומצדיק זאת כמובן.

במרבית המקרים, המחלוקת נפתרת במשא ומתן מאחר והרשות איננה מתמקחת על נושאים בהם הצדק עם האזרח, אלא במקרים בהם יש ספק. עורך דין מכיר את התקדימים המשפטיים בתחום והדבר מועיל לו בהתדיינות. במקרים קיצוניים, ניתן לבקש סעד מבית המשפט ולהגיש תביעה שתשאף לתיקון העוול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *