כמה יעלה לכם להשביח את הנכס?

להשביח את הנכס

כמה יעלה לכם להשביח את הנכס?

החלטתם לעשות שיפוץ נרחב בבית להשביח את הנכס שלכם, להוסיף מעלית, לבנות חדר נוסף, או להתחדש בממ"ד, האם ידעתם שייתכן ותהיו מחויבים בתשלום בדמות היטל השבחה, אז האם האם תצטרכו לשלם על זה וכמה?

 

השורות הבאות יעשו לכם קצת סדר בטרם תשביחו את הנכס, עם הסבר על אותו היטל, מקרים בהם ניתן לקבל פטור מהתשלום או להפחית אותו, ועוד טיפים שגם יחסכו לכם כסף משמעותי בכיס.

 

מהו אותו היטל השבחה, ממנו רבים חוששים?

 

נניח שכרמית ויוסי מחזיקים בדירה בעלת שטח של 150 מ"ר וברצונם להוסיף חדר שישביח את מחיר הנכס בכ-200,000 שקלים, אזי יהיה עליהם לשלם היטל השבחה בגין סכום השווה למחצית מן ההשבחה הצפויה לנכס ובמקרה של כרמית ויוסי – הם יאלצו להיפרד מ-100,000 אלף שקלים.

 

כמובן שעל התכנית להיות מאושרת על ידי תכנית בניין עיר ולאפשר את הוספת חדר המגורים. חשוב להבין שעצם העובדה שאושרה התכנית מעלה את ערכו של המקרקעין ובדוגמה שלנו את ערך הדירה של הזוג, ובכך הנכס שלהם מושבח.

 

מי שחייב בתשלום עבור ההיטל הוא בעל המקרקעין ביום מתן האישור ולאו דווקא ביום השיפוץ או לאחריו. ההיטל נגבה עבור פעולות חוקיות בקרקע ולא מתייחס למקרים של בנייה חסרת היתר (כמובן שבדין הפלילי אפשר לתבוע אותו גם עבור ההיטל).

 

כלומר היטל ההשבחה הוא כמחצית מגובה ההשבחה המאושרת, פשוט, נכון? מועד תשלום ההיטל יהיה ביום המימוש של הזכות בדירה, בין אם זה מכירתה או קבלת היתר שלא היה ניתן לקבלו ללא אישורה של התכנית. לא כל המקרים כל-כך פשוטים ולפעמים נרצה לדעת מראש בסכום אותו נצטרך לשלם.

 

שמאי מקרקעין להיטל השבחה  הוא זה שיסייע לכם בחישוב היטל ההשבחה הצפוי, בדרכים להפחית את היטל ההשבחה ואף אפשרויות שונות להגשת בקשה לפטור כולל מהיטל ההשבחה.

 

 

להשביח את הנכס – באילו מקרים תהיו צפויים להיות פטורים מתשלום היטל?

 

חוק המקרקעין קובע מספר סעיפים ותנאים המאפשרים הגשת פטור מתשלום היטל. חלק מהסעיפים ניתנים אוטומטית ואת חלקם תצטרכו להגיש באופן יזום ובעזרת שמאי מקרקעין על מנת לקבל את הפטור. הסעיפים הבאים הם הבולטים בהענקת פטור מהיטל ההשבחה:

 

תמ"א 38 – תכנית המתאר הארצית המאפשרת לחזק נכסים ומבנים קיימים כנגד רעידות אדמה. כמובן ההשבחה צריכה להיעשות בשל היתר בנייה או הרחבת דירת מגורים מכוח התכנית ובהתאם להוראותיה.

הפטור הניתן הוא רק לגבי חדר מגורים הצמוד לדירה וגודלו בהתאם להנחיות.

 

באותה נשימה ניתן להגיש גם פטורים עבור השבחות בפרויקטים של שיקום, יישובים מוכרזים ואזורי שיקום מוכרזים.

 

השבחה נוספת בגינה ניתן לקבל פטור היא כאשר מוסיפים שטחים בדירה בחיפה לדוגמה , לצורך התאמת נגישות, וגם כאן בהתאם לחוקים מפורטים וברורים.

 

סעיף אחרון עליו נרחיב הוא השבחה של דירת מגורים בה מרחיבים שטחה עד ל-140 מ"ר ובהתאם להוראות המחוקק.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *