קניית דירה במחיר נמוך האם זה אפשרי ?

קניית דירה במחיר נמוך

קניית דירה במחיר נמוך ומכירה לאחר פרוייקט תמ"א 38.

קניית דירה במחיר נמוך – דירות רבות מוצעות למכירה במסגרת פרויקט תמ"א 38. מדובר בפרויקט אשר תכליתו היא חיזוק מבנים ישנים אשר קיבלו היתר בנייה לפני תאריך 1.1.1980. חיזוק המבנים נועד להביא אותם למצב בו הם עמידים בפני רעידת אדמה.

כתוצאה מהסיכון לרעידות אדמה בישראל והעובדה כי בתים ישנים אינם עומדים בתקנים, אותם בניינים זקוקים לחיזוק המבנה. מטרת הפרויקט היא להעניק תמריץ כלכלי לחיזוק המבנה באמצעות הדיירים כך שתהיה באפשרותו של הקבלן להוסיף תוספות בנייה בתמורה לביצוע עבודתו. משמעות הדבר היא כי הבניין יזכה לחיזוק ,הדיירים ייהנו מהתוספות החדשות, המדינה תזכה בשיפור המבנה, הקבלן ייהנה מהוספה של תוספות בנייה.

  מחירי הדירות בפרוייקט נמכרים במחיר נמוך

עבור רוכשים רבים מדובר בעסקה משתלמת ביותר, שכן מחירי הדירות למכירה בחיפה בפרויקט נמכרים במחירים נמוכים יותר בממוצע של 7%-15% מדירות בבניין חדש וכך ניתנת הזדמנות לגור בדירה חדשה במחיר משתלם למדי. בעת רכישת דירה במסגרת הפרויקט חשוב ביותר לגשת לשלב זה בזהירות יתרה. יצויין כי רכישת דירה מקבלן במסגרת הפרוייקט אינה דומה לרכישת דירה חדשה מקבלן או קניית דירה יד 2. כך לדוגמא, בעת רכישת דירה יד 2 לקונה יש את הזכות לרשום הערת אזהרה לטובתו במטרה להבטיח כי הדירה לא תימכר לאחר בתום חתימת החוזה וכך להבטיח את הזכות הקניינית והחוזית לדירה. לעומת זאת, במסגרת רכישת דירה כחלק מפרויקט תמ"א 38 הנושא מורכב יותר- הזכויות של הקבלן על הדירות בבנייה עוד לא נרשמו כזכויות נפרדות- משמעות הדבר היא כי אינכם יכולים לרשום הערת אזהרה על הדירה אשר קניתם ועל כן חשוב להתנהל בזהירות.

 הליך מכירת דירה במסגרת תמא 38

בשנים האחרונות מקובל לראות בשוק הנדלן אנשים המוכרים דירות המיועדות לעבור הליך של תמא 38 טרם החל ההליך. מדובר בעובדה הטומנת לא מעט קשיים החל מהפן המשפטי- לא ניתן לרשום הערת אזהרה ולא ניתן לרשום את הדירה בטאבו עד לסיום ההליך. יתרה מכך, קיים קושי לתמחר את הדירה בשל חוסר שוויה לאחר הליך השיפוץ.

 דגשים למכירה וקנייה של דירה

על קונה הדירה לבחון את מערכת היחסים בין הקבלן לבעלי הדירות- האם נחתם הסכם עבודה. כמו כן, יש לבדוק באיזה שלב נמצא הפרוייקט והאם הפרוייקט קיבל את כל האישורים הדרושים. למעשה, הבחירה של בעל הנכס להמתין עד סיום הפרויקט ללא מימוש כספי . לצורך תמחור של מחיר הדירה וניהול נכון, ההמלצה היא להיעזר בגורם מקצועי אשר יסייע בהכוונת הפעולה הנכונה והמיטבית.  לצפה בנכסים נוספים של הסוכנ/ת על פרוייקטים תמ"א 38 הקליקו על הקישור .  לסיכומו של דבר, חשוב ביותר במסגרת מכירה או רכישה של דירה המיועדת לעבור הליך תמא 38 את הנהלים ואת אופן הביצוע.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *