חריגות בנייה

חריגות בנייה

כל מבנה אשר נבנה במדינתנו מחייב אישורים. האישורים ניתנים מגופים שונים כגון וועדה לתכנון ובנייה, רשות מקומית ועוד. אישורים אלה ניתנים בכדי שלא יהיה מצב בו אנשים יבנו בניגוד לתוכנית עירונית.
חריגות בנייה מתבצעות כאשר המבנה נבנה עם חריגה שלא אושרה באותן אישורים מקומיים. ישנן אנשים אשר סוטים מהיתר הבנייה ויש אשר בונים מלכתחילה ללא הייתר בנייה. דבר שמהווה עבירה פלילית ועונשה יהיה על פי חוק העונשין. 

כיצד נמנע מצבים של חריגות בנייה בעת בניית מבנה?

בכדי לבנות את המבנה אותו אנו רוצים, עלינו לקבל תוכנית של המקום ולפנות לוועדה המקומית. מאותה וועדה נקבל את האישורים הנחוצים בכדי שנדע מהן זכויות הבנייה שלנו באותו שטח. במידה ואיננו יודעים כיצד לפעול בתחומים הללו, ישנם אדריכלים/ מהנדסים אשר יוכלו לתת לנו מענה מקצועי בנושא ולמנוע מאיתנו מצבים של בנייה עם חריגות בנייה.

אנשים רבים לוקחים סיכונים ובונים מבנים ללא הייתר או עם סטיה מההיתר. מקרים כאלה גורמים בסופו של יום לאותה רשות מקומית, לאחר התרעות ומכתבים, לפרק את המבנה עליו השקיעו את מירב כספם. מקרה שכזה גורם לטלטלה רבה ואף למקרים לא נעימים בלשון המעטה כמו הגשת כתבי אישום פלילים.

חריגות בנייה אינן מתקיימות אך ורק בעולם הפרטי בו אדם בונה את ביתו עם חריגה כזו או אחרת. חריגות בניה מתקיימות גם בעולם העסקי, כאשר בעל חנות/ משרד או כל עסק אחר חושב להגדיל את המקום ובונה על דעת עצמו תוספת נכבדת לעסק אשר תשרת אותו ואת לקוחותיו. בעת ביצוע מעשים אלה, עליו לקחת בחשבון שבמידה ולא יקבל את כל האישורים הנדרשים עבור תוספת זו יהיה עליו לפרק אותה וכל הכסף שהשקיע ירד לטמיון.

תביעות בנושאי חריגות בנייה נידונות בכל יום בבתי המשפט השונים ברחבי הארץ. עורכי הדין אשר עוסקים בטיפול בתביעות של חריגות בנייה הנם עורכי דין לענייני מקרקעין אשר מבינים את חוק המקרקעין על בוריו. במידה ונקלעתם למצב של תביעה בנושא חריגות בנייה, וודאו שעורך הדין אותו בחרתם שייצג אתכם בקיא בנושא ויידע לייצג אתכם כראוי בפני בית המשפט. ידע להציג את הנסיבות והעובדות החשובות שבעקבותיהן בניתם ללא היתר ויגרום לכך שעונשכם או הקנס שתשלמו עבור אותו מעשה יהיה מזערי.

כמו בכל תחום, גם תחום חריגות הבנייה לא מוחלט ולפעמים מתקיימות הכרעות לפנים משורת הדין. אנשים מתחילים לבנות מבנה ללא הייתר ולאחר מכן מתחילים לדאוג להיתרים. ישנם מקרים אשר סיטואציות כאלה צולחות ואותו מבנה אכן נשאר קיים ובסופו של דבר יינתנו לו אישורים וישנם מקרים בהם למרבה הצער אותו אישור לא מתקבל לעולם. 

אז אם אתם עומדים בפני פרויקט בנייה דאגו לאישורים מתאימים על מנת למנוע טעויות קריטיות. 

מאמר זה נכתב עבור רימקס פמילי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *