טיפים לשמירה על צנרת ביתכם

צנרת

אם אתם גרים בבית פרטי או בבניין רב קומות, יש לשמור על כמה כללים כדי לשמור על הצנרת בבית כך שלא תיסתם ושלא יהיו בה תקלות כלשהן.

צנרת בבית

הצנרת הביתית היא בדרך כלל צנרת פלסטיק PVC איכותית. רצוי לא להשליך לתוכה שמן שמקצר את חייה ולנקות את הסיפון מעת לעת.

הקוטר שלה אינה כה גדול ולכן אם מושלכים לאסלה פריטים גדולים הם חוסמים את כל הקוטר ואינם מאפשרים זרימה קולחת של המים. כך קורה לא אחת כאשר ילד זורק צעצוע לאסלה או כאשר משליכים פנימה מגבונים. המגבונים אינם סופגים את המים ולכן נעצרים במהלך הקו, כאשר מצטברים מגבונים רבים הם נצמדים זה לזה והופכים לחבילה שתקועה לאורך הקו ואינה זזה משם. לכן חשוב להקפיד לא להשליך חפצים גדולים פנימה ומגבונים לזרוק בפח האשפה ולא באסלה.

סתימה בצנרת

קיימות כמה דרכים כדי לפתור את הסתימה בצנרת:

  • אם הצנרת היא חיצונית, פותחים את אד החיבורים כדי להוציא את הסתימה.
  • אם מדובר בצנרת ארוכה של בניין רב קומות, הדרך היחידה לפתור את הבעיה היא באמצעות שירותי ביובית. למשאית זו קיים זרנוק המפעיל לחץ מים רציני ולכן הוא מסוגל ברוב המקרים לשחרר את הסתימה ולשאוב את כל תכולת המים והאשפה החוצה לתוך מיכל הקיים מעל המשאית. בהזדמנות זו זרנוק המים מנקה גם את הדפנות של הצנרת כדי להסיר לכלוך וחיידקים שהצטברו שם.
  • במקרים חריגים שבהם לא מצליחים לשחרר את הסתימה, אין ברירה אלא לחתוך את הצינור במיקום הבעייתי ולשלוף את החסימה. לאחר מכן מחברים קטע חדש של צינור בקוטר זהה ומחברים את שני הקצוות כדי שהצנרת חשוב לפעילות סדירה.

שורשים אשר חוסמים את הצנרת

עץ אשר גדל בסמוך לצנרת זקוק למקום עבור שורשיו ואם אין לו די מקום הוא מחורר את הצנרת וממשיך לצמוח בתוכה. עם הזמן הוא יוצר חסימה ולכן חותכים את הצנרת ומוציאים את השורשים. לאחר מכן מחברים קטע חדש של צנרת והזרימה חוזרת להיות קולחת. ההמלצה היא להרים באמצעות מנוף את העץ ולשתול אותו במרחק מהצנרת, כדי שזה לא יקרה שוב.

צנרת ברזל בבתים

בבתים ישנים עדיין קיימת צנרת ברזל שכבר כמעט אינה בשימוש. לאורך השנים הברזל החליד והצטברה עליו גם שכבה של קורוזיה. שני החומרים הללו יצרו מצב שהקטין את קוטרה של הצנרת ולכן זרם המים הוא איטי. גם התשתית מתחת לצנרת ספוגה במים ובחלודה ולכן אינה אפקטיבית. ההמלצה היא להוציא את כל הצנרת הישנה ואת התשתיות ולאחר שהמקום יבש לחלוטין להניח שם תשתיות חדשות של מצע וחול, להתקין צנרת פלסטיק PVC איכותית, לקשור ולבטן אותה כדי שלא תהיה תזוזה עקב התנודות של הקרקע.

מאמר זה נכתב עבור רימקס פמילי – משפחה שהיא נכס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *