רכישת דירה שנייה, המדריך המלא

דירה שנייה

אתם גרים בדירתכם כבר מספר רב של שנים ורוצים לשדרג את איכות חייכם על ידי רכישת דירה שנייה. אולי אתם אפילו מעוניינים בדירה נוספת לשם השקעה עתידית ולהשאר בדירה הנוכחית. אין זה משנה, חשוב להעמיק ואסור להתעלם מהצורך להבין את הנדרש מתהליך זה.

היבטים לחשיבה לפני רכישת דירה שנייה

כל רכישת דירה באשר היא דורשת מחקר מקדים מעמיק טרם הקנייה. בין אם פשוט חיפשתם במנוע חיפוש יד 2 דירות למכירה בקריות, בין אם הגעתם לקבוצת פייסבוק ייעודית בשם ’רכישת דירה שנייה בדרום הארץ‘ ובין אם נתקלתם במודעה בעיתון מקומי. צריך לבדוק מספר אלמנטים חשובים ואולי עדיף לעשות זאת לפני החיפוש עצמו.

מבחינה טכנית, חשבו, מהי מטרת הרכישה?  מגורים ומכירת הדירה הראשונה, מתנה לילדים, השקעה והשכרה לטווח ארוך ואולי לשם שיפוץ והשבחת הנכס לשם מכירה. הבנת המטרה תנתב לתהליך רכישה טוב.

לאחר מכן, עשו רשימה מקדימה. מה אתם צריכים?. גודל הדירה. מספר חדרים. מיקום הדירה ביחס לרחוב, לשכונה, ולעיר. ותק הדירה ומידת שימורה. מידת התאורה הטבעית ותנועת האוויר במרחב. מהם הפרמטרים שחשובים לכם שיהיו? רשמו הכל, ודרגו מהחשוב ביותר לפחות חשוב. הרישום והדירוג יעזרו לכם כשתגיעו לשלב הבא.

איפה לחפש דירות יד שנייה?

חיפוש רכישת דירה שנייה בקבוצה של דירות להשכרה בחיפה סביר שלא תנחיל הצלחה רבה. הכנסו לקבוצות הרלוונטיות בלבד. אם גיליתם שנכנסתם לקבוצה לא מתאימה, צאו ממנה. אל תבזבזו זמן מיותר, גם אם יש דיונים מעניינים.

תוכלו להעזר בדרך היותר מסורתית והיא לדבר עם השכנים, החברים והמשפחה. תוכלו להתייעץ ולשאול לגבי הכרות עם דירות פנויות, מתווכים מקצועיים, יועצים שמתמחים בדירה שניה (שאינה דומה לרכישת דירה ראשונה)

העמיקו בהיבטים המשפטיים

מעבר לדרישות ולרצונות האישיים ישנם גם היבטים חוקיים שיש לבדוק ויש להתחשב בהם. חלקם מוכרים כבר מהפעם הקודמת בה רכשתם דירה כמו נסח טאבו, בדק הבית לשם ווידוא ערכו כמו גם זיהוי ליקויים, משכנתא,  תשריטי דירה שונים ועוד.

היבט חדש שמתווסף להחלטה על  רכישת דירה שנייה הוא מס הרכישה שצריך לשלם. הוא אינו מתקיים לרוב כשקונים דירה ראשונה אלא אם מדובר על דירה מאוד יקרה, אבל הוא מתקיים בכל קנייה של דירה שנייה. סכום המס מדורג ומחושב ע“פ אחוז מסכום המכירה, כך שככל שדירתכם יקרה יותר כך תשלמו מס גבוה יותר. הכניסו זאת לסכום התקציב המתוכנן.

גם אם אתם מכירים את הנושאים הללו, רעננו את הזכרון לגביהם. גם אם אתם קראתם כל חוק ומאמר קיים, מומלץ להתייעץ במי שמתמחה בתחום ומי שהוא בעל נסיון רב בעבודה זו. נכון, מדובר על הוצאה נוספת שלעתים היא יכולה אף לעלות כמה אלפי שקלים, אך זו הוצאה שיכולה לחסוך לכם כמה עשרות אלפי שקלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *