החלטה על רכישת דירה יד שנייה – רק לאחר ביצוע בדק בית

רכישת דירה יד שנייה במחיר טוב היא עסקה מצוינת, אך יש לבחון אותה בשבע עיניים לפני שחותמים על החוזה.

בעיות טכניות בדירה יד שנייה

לכל דירה קיים בלאי טבעי לאחר כמה שנות מגורים בה. אם מדובר בדירה שנבנתה לפני כמה שנים בודדות ברוב המקרים המצב הוא סביר, אלא אם קיימות בעיות מהותיות הנגררות עוד מהתקופה בה הקבלן בנה את המבנה ולא תיקן את הליקויים שהיו בדירה.

אם מדובר בדירה הרבה יותר ישנה, שנבנתה לפני למעלה מעשר שנים, קיימת סבירות שיש בה בעיות טכניות משמעותיות, אלא אם בעלי הנכס ביצעו שיפוצים וטיפלו בשנים האחרונות בבלאי שנוצר בדירה.

ליקויים בדירות ישנות

בדירות ישנות מתגלים בדרך כלל ליקויים הקשורים לאטימות מהגג או מהקירות החיצוניים היוצרים נקודות של רטיבות, עובש וסדקים בעומקים שונים על הקירות הפנימיים ובמרתפים. כמו כן במקרים רבים יש מים כלואים מתחת לאריחים בחדרי האמבטיה, במטבחים או במקומות אחרים.

לעיתים תכופות הצנרות הקיימות בדירות הללו הן מברזל כך שעם השנים התפתחה בתוכם קורוזיה וחלודה אשר פוררה חלקים ניכרים של הברזל. מעבר לעובדה שהברזל כבר ישן, החלודה מצרה את הקוטר של הצינור וכך המים עוברים בו באופן איטי ויוצאים חומים ולא נעימים עקב מצבם.

בדיקה מקיפה של בדק בית

מהנדס של בדק בית המגיע לנכס בוחן אותו על כל רבדיו, החל בגג, במרפסות, קירות, רצפה, צנרת, מערכת חשמל, גודל הדירה בפועל מול התוכניות ועוד נושאים רבים ואקוטיים.

קיימים ליקויים שהם הגיוניים בהתאם לגילו של המבנה ואפשר לחיות איתם עוד שנים רבות אך קיימים ליקויים שמחייבים טיפול כיוון שעם הזמן מצבם יהיה גרוע יותר.

המהנדס מגיש ללקוחות הפוטנציאלים דוח מפורט הכולל את כל הבעיות, חשיבות הטיפול בכל אחת מהן והעלות המשוערת לכל נקודה.

תוצאות של בדיקת בדק בית לדירה יד שניה

בהתאם לכך, בוחן הלקוח אם העסקה היא כדאית בהתאם למחיר שנקבע בין הצדדים מול העלויות שיהיה עליו לשלם לעבודות הדחופות כמו לדוגמה החלפת צנרת או חלונות בכל הבית. אם מדובר בסכומים משמעותיים, הוא נכנס למשא ומתן נוסף עם בעל הנכס כדי להפחית את מלוא העלויות של השיפוץ הצפוי מערך הדירה לרכישה.

אם הצדדים מגיעים להסכמה על מחיר מופחת לנכס, הם ממשיכים בתהליך וחותמים על ההסכם, אך אם אין הסכמה העסקה תתפוצץ.

אילולא בצעו הלקוחות בדיקה זו, הם היו משלמים את מלוא ערכו של הבית ובנוסף לכך לאחר כמה חודשים הם היו נקלעים לבעיות כמו הצפות או פיצוץ של אחד מקווי המים, דבר שהיה מחייב אותם לשאת בעלויות גבוהות של שיפוץ רציני בנכס, דבר שלא תוכנן וקשה להם לעמוד בנטל כספי זה.

בכל מקרה של שכירת דירה, גם במידה והולכים לפי חוק של חוזה שכירות הוגנת, כדאי להתייעץ עם מומחה לבדק בית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *